IŞIKFX - BRENT PETROL TEKNİK ANALİZİ - 17.09.2019

teknik-analiz 17 Eyl 2019

Geçtiğimiz hafta sonunda Aramco tesislerine yapılan Drone saldırısı  sonrasında; jeopolitik risk kaynaklı tarihin en büyük arz kısıntısının  yaşanması ile; hafta açılışında sert bir gapli açılış görüldü.

Sabah  saatlerinde ise; ABD tarafının İran’ı hedef alan açıklamalarına karşın,  AB ve OPEC üyelerinden gelen itidal çağrıları ve arza dair eksikliğin  tolere edilebileceğine dair açıklamalar ile geri çekilmeler oluştu.  

Ancak, bu sefer de; İran destekli Husi güçlerinden gelen: Aramco  tesislerinin hedef olmaya devam edeceğine dair açıklamalar ve İran’ın,  Birleşik Arap Emirlikleri bandıralı yeni yakıt tankerlerini ele  geçirdiğine yönelik haber akışları ise geri çekilmeleri sınırladı.  

Ayrıca, Aramco’nun üretiminin eski haline dönmesinin haftalar, hatta  aylar alabileceğine dair haber akışları ve ülkeden Bahreyn’e yapılan  sevkiyatın durdurulduğuna dair haber akışları da yeniden yukarı yönlü  ataklar oluşturdu.

Bugün de yine; Suudi Arabistan’ın üretim durumu başta  olmak üzere OPEC/OPEC+ başta olmak üzere önemli üreticilerden gelecek  açıklamalar kritik olacak.

Ayrıca; diğer küresel risk unsurları,  makroekonomik veriler ve majör merkez bankalarına dair beklentilerle  global petrol talebine dair beklentiler de oynaklıklara neden olabilir.

Teknik Seviyeler:

Dirençler: 68.60, 68.90, 69.20, 69.55, 70.00
Destekler: 68.10, 67.95, 67.50, 67.10, 69.75