INFO YATIRIM - USDTRY TEKNİK ANALİZİ - 26.09.2019

teknik-analiz 26 Eyl 2019

Dün Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı Murat Uysal’ın Ankara Sanayi Odası eylül ayı meclis toplantısında gerçekleştirdiği konuşmayı takip etti.

Bu konuşmada Uysal; para politikasında oluşan hareket alanının önemli kısmını Temmuz ve Eylül aylarında önden yüklemeli şekilde kullandıklarını, para politikasında temkinli duruşun süreceğini belirtti.

Ek olarak Uysal; para politikası duruşunun enflasyondaki düşüş sürecini destekler nitelikte olduğunu fakat Türkiye’de enflasyonun gelişmekte olan ülkelere kıyasla halen yüksek seviyelerde olduğunu belirtti. Bu açıklamalar ile birlikte TCMB’nin önümüzdeki dönemler için faiz indirimi konusunda son iki toplantıdaki gibi sert hareket etmeyebileceği izlenimi gerçekleşti ve USDTRY paritesinde aşağı yönlü hareketlenmeler gerçekleşti.

Bununla birlikte Amerika’dan gelen yeni konut satışları takip edildi. Ağustos ayında beklentilerin üzerinde gelen veri doları bir miktar destekledi. Gün içerisinde ise Amerika’dan gelecek olan büyüme verisi volatiliteyi etkileyecektir.  

USDTRY paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 5.71072 – 5.75700 – 5.80129 seviyeleri direnç noktaları olarak; 5.65062 – 5.58404 – 5.53133 seviyeleri ise destek noktaları olarak takip edilebilir.

Güncel dolar fiyatlarına ve yorumlara ulaşmak için tıklayınız.