Fed: TÜFE Verileri Olumlu, Ancak Enflasyon Üzerinde Büyük Riskler Devam Ediyor

Yazılar 11 Kas 2022

Cleveland Fed Başkanı Loretta Mester 10 Kasım Perşembe günü yaptığı açıklamada, enflasyonun düşürülmesine dair bazı yeni umut verici işaretler olsa da, ABD merkez bankasının karşı karşıya olduğu ana riskin, çok yüksek fiyat baskılarını dizginleyecek kadar agresif davranmaması olduğunu söyledi.

Mester, "Mevcut enflasyon seviyesi, geniş tabanlı doğası ve kalıcılığı göz önüne alındığında, enflasyonu %2'ye kadar sürdürülebilir bir aşağı yönlü yola sokmak için para politikasının daha kısıtlayıcı hale gelmesi ve bir süre daha kısıtlayıcı kalması gerektiğine inanıyorum." dedi.

Faiz belirleme Federal Açık Piyasa Komitesi'nde oylama rolü üstlenen Mester, Aralık ayı politika toplantısında Fed'in ne kadar büyük bir artış yapmasını istediğini söylemedi. Ayrıca, Fed'in faiz oranlarını yükseltmek için ne kadar ileri gitmesi gerektiğinden de emin değil ve bunun yüksek kalan enflasyona ne olduğuna bağlı olduğunu söylüyor.

Mester, Fed'in faizleri sert bir şekilde yükseltmeye devam etmek ya da faiz artışlarında yumuşamaya başlamak arasında zorlu bir seçimle karşı karşıya olduğunu söyledi. “Enflasyonun beklenenden daha kalıcı olduğunu kanıtladığı ve yüksek enflasyonun devam etmesinin önemli maliyetleri olduğu göz önüne alındığında, şimdiye kadar yaptığımız hamlelere rağmen, şu anda daha büyük risklerin çok az parasal sıkılaştırmadan kaynaklandığını düşünüyorum." dedi.

Mester, Ekim ayında tüketici enflasyonunda beklenenden daha büyük bir ılımlılık gösteren verilerin yayınlanmasının ardından konuştu. Rapor, birçok analisti, enflasyon eğilimlerinin nihayet ılımlılaşmaya başladığına dair spekülasyon yapmaya itti. Perşembe günü erken saatlerde konuşan Fed yetkilileri, masada hala daha fazla oran artışı olduğunu söyledi ancak son günlerde diğer politika yapıcılar gibi Fed'in önümüzdeki aylarda oranları daha yavaş artırmasının mümkün olabileceğini söylediler.

Mester, enflasyon verileriyle ilgili haberlerin iyi olduğunu, ancak bunun ihtiyaç duyulanın sadece başlangıcı olduğunu söyledi.

"Bu sabahki Ekim TÜFE raporu aynı zamanda genel ve çekirdek enflasyonda bir miktar gevşemeye işaret ediyor" dedi ve "enflasyon tahmininde bazı yukarı yönlü riskler varlığını korumaya devam ediyor" dedi. Mester, gelecek yıl ve sonrasında fiyat baskılarında "anlamlı" bir yavaşlama ve 2025 yılına kadar %2 enflasyon hedefine geri dönüş görmeyi beklediğini de sözlerine ekledi.

Mester, piyasa oynaklığının ve daha geniş ekonomik acının Fed'in enflasyonu düşürme çabalarından kaynaklanabileceğini yineledi. Ayrıca olası büyümenin de negatife dönebileceğini söyledi.