Biden’ın 1,75 Trilyon Dolarlık Sosyal Harcama Paketi Temsilciler Meclisi’nden Geçti!

Yazılar 26 Kas 2021

Başkan Joe Biden'ın sosyal güvenlik ağını güçlendirme ve iklim değişikliğiyle mücadele için 1,75 trilyon dolarlık tasarısı Cuma günü ABD Temsilciler Meclisi'nden geçerek müzakerelerin devam edeceği Senato'ya gönderildi.


Tasarı, Demokratların başlangıçtaki 3.5 trilyon dolarlık planından önemli ölçüde küçültüldü, ancak yine de eğitimi genişletmek, sağlık maliyetlerini düşürmek ve iklim değişikliğiyle mücadele etmek için milyonlarca yatırım yapmayı hedefliyor.


Biden'ın 1,75 trilyon dolarlık sosyal harcama paketi, milyonlarca kişiye istihdam sağlanmasını, iş gücüne katılımı artırmayı, uzun vadeli büyümeyi teşvik etmeyi, fiyat baskılarını azaltmayı ve ABD'nin temiz enerji hedeflerini gerçekleştirmesini sağlamayı amaçlıyor.


Kongre Bütçe Ofisi, tasarının federal bütçe açıklarını 10 yılda 367 milyar dolar artıracağını, ancak iyileştirilmiş Milli Gelirler İdaresi’nin vergi tahsilatlarından elde edilen ek gelirlerin, 2031 yılına kadar gelirlerde 127 milyar dolarlık net bir artış sağlayabileceğini tahmin ediyor.


Beyaz Saray, Milli Gelirler İdaresi değişikliklerinin 400 milyar dolar ek gelir yaratacağını tahmin ediyor ve tasarının genel olarak on yıl içinde açıkları 121 milyar dolar azaltacağını söylüyor.