INFO YATIRIM - USDTRY TEKNİK ANALİZİ - 05.09.2019

teknik-analiz 5 Eyl 2019

USDTRY paritesine baktığımızda aşağı yönlü kademeli hareketlenmeler gerçeklemesi oldukça dikkat çekiyor. Hafta başında gelen enflasyon verisinin beklentilerin altında gelmesi ile birlikte TL üzerindeki baskılar bir miktar azaldı ve USDTRY paritesi yeni haftaya aşağı yönlü kademeli hareketlenmeler ile birlikte başladı.

Enflasyondaki gevşeme ile birlikte gözler Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’na çevrildi. Veri öncesi merkez bankasından faiz indirim yoluna gitmesi zaten bekleniyordu.

Verinin olumlu gelmesi ile birlikte bu beklentiler oldukça kuvvetlendi. Bu sebeple merkez bankasının 12 Eylül Perşembe günü gerçekleştireceği toplantı merakla beklenmeye başladı.

Bununla birlikte TCMB’nin açıklamasına göre reel efektif döviz kuru endeksi tüfe bazında Ağustos ayında 1.92 puan artış gerçekleştirdi. Bu artış ile birlikte 76.77 seviyesi görüldü.

Hafta içerisinde Cuma günü Amerika’dan gelecek olan tarım dışı istihdam verisi dolarda küresel bazda hareketliliğe sebep olacaktır.

Gün içerisinde ise yine Amerika’dan gelecek olan ADP TDİ verisi ve PMI verileri takip edilecek.

USDTRY paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 5.70058 – 5.79213 – 5.85573 seviyeleri direnç noktaları olarak; 5.64228 – 5.60185 – 5.53203 seviyeleri ise destek noktaları olarak test edilebilir.

Canlı dolar kuru ve yorumlarını görmek için tıklayınız.