INFO YATIRIM - USDTRY TEKNİK ANALİZ - 19.08.2019

teknik-analiz 19 Ağu 2019

Son günlerde ticaret savaşları küresel piyasalarda tüm başrolleri üstlenirken bu gerilimlerden gelişmekte olan ülkelerin para birimleri etkileniyor.

Fakat bunlar arasında TL sağlam duruşuyla dikkatleri üzerine çekiyor.

Özellikle son günlerde Amerika ile olan ilişkilerin pozitife dönmesi ve cari açıktaki pozitif seyir TL’nin dolar karşısında ‘güçlü’ duruşunu destekliyor. Bu güçlü duruş ile birlikte USDTRY paritesi yaklaşık olarak son 4 ayın en düşük seviyeleri yakınlarında fiyatlamalarına devam ediyor. Gün içerisinde saat 10:00’da yurtiçinden gelecek olan Perakende Satışlar verisi piyasalar tarafından yakından takip edilecek.

Beklentilerden iyi gelebilecek bir veri TL’yi destekleyebilir. Bununla birlikte Amerika’dan gelen her ekonomik veri yakından izlenmeye devam ediliyor.

Bilindiği gibi Fed bu verileri yakından izliyor ve para politikası kararını bunlara göre verebilir. O sebeple bölgeden gelecek her veri piyasalar tarafından yakından takip ediliyor ve ipuçları aranıyor.

Tüm bunlar ışığında USDTRY paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 5.6284 – 5.6743 – 5.7325 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir.

Aşağı yönlü gevşemelerde ise 5.5138 – 5.4542 – 5.4036 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

Güncel dolar kuru ve yorumları için tıklayınız