INFO YATIRIM - PETROL TEKNİK ANALİZİ - 31.10.2019

teknik-analiz 31 Eki 2019

Petrol fiyatlarında piyasalar dün Amerika kanadından gelen ham petrol stoklarını takip etti.

Piyasalardaki beklentiler stokların 0,494M düzeyinde gerçekleşmesi yönündeydi. Fakat açıklama ile birlikte stokların arttığı görüldü. Buna göre geçtiğimiz hafta Amerika’da ham petrol stokları 5,702M olarak gerçekleşti.

Veri ile birlikte arz fazlalığı endişeleri oluştu ve petrol fiyatlarında anlık aşağı yönlü hareketlenmeler gerçekleşti. Her ne kadar Suudi Arabistan’ın üretim kısıntılarını daha da artırılmasını istediğine yönelik haber akışları piyasalara düşse de Amerika’dan gelen veriler ağır bastı ve fiyatlarda aşağı yönlü hareketler gerçekleşti.

Diğer yandan küresel çapta gelişmeler yakından izleniyor. Ticaret savaşları konusunda gelebilecek olumlu haber akışları fiyatlar üzerindeki baskıları azaltabilir.

Brent petrolü teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde ilk olarak karşımıza 60.65 seviyesi direnç noktası olarak çıkabilir. Bu seviye kırıldıktan sonra sırasıyla 61.25 – 61.74 seviyeleri diğer direnç noktaları olarak takip edilebilir.

Aşağı yönlü olası gevşemelerin devamında ise sırasıyla 60.16 – 59.65 – 58.91 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.