INFO YATIRIM - PETROL TEKNİK ANALİZİ - 31.03.2020

teknik-analiz 31 Mar 2020

Koronavirüs salgınının küresel petrol taleplerinde olağanüstü düşüşlere neden olmasının ardından, Suudi Arabistan ile Rusya arasında fiyat savaşları ile birlikte artan arz bolluğu petrol fiyatlarında çökmelere neden olmuş ve tarihi aşağı yönlü hareketlenmeler yaşanmıştı.

Son gelen haber akışlarına göre Suudiler ile Ruslar arasında şuan anlaşmaya yönelik bir kıvılcım görülmüyor. Hal böyle olunca petrol fiyatlarında zayıf performans devam ediyor. Diğer yandan önemli bir gelişme ABD kanadından geldi. ABD Başkanı Donald Trump; Rusya Devlet Başkanı Putin ile petrol fiyatları konusunu görüşeceğini belirtti.

Trump; iki ülke arasındaki anlaşmazlık sebebiyle düşen petrol fiyatlarından dolayı enerji sektörünün bittiğini görmek istemediğini sözlerine ekledi. Bu konuda gelebilecek olan haber akışları volatiliteyi artırabilir. Piyasalar küresel bazda gelişmeleri yakından izlemeye devam edecek.

Brent petrolü teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 28.41 – 31.06 – 33.01 seviyeleri direnç noktaları olarak; 25.13 – 21.74 – 20.01 seviyeleri ise destek noktaları olarak takip edilebilir.