INFO YATIRIM - PETROL TEKNİK ANALİZİ - 31.01.2020

teknik-analiz 31 Oca 2020

Son günlerde Çin kaynaklı koronavirüsün küresel petrol taleplerine negatif yansıyabileceği endişeleri ile birlikte aşağı yönlü hareketlenmeler sergileyen petrol fiyatlarında, Çarşamba günü ABD’den gelen ham petrol stokları da oldukça etki etti.

Gelen veriye göre Amerika’da ham petrol stokları beklentilerin oldukça üzerinde arttı ve bu konu aşağı yönlü hareketlenmeleri destekledi. Fiyatlamalar devam ederken OPEC kanadından açıklamalar geldi. Gelen haber akışlarına göre OPEC üyeleri koronavirüsün petrol taleplerini etkilemesinin ardından gelecek ay acil toplantı yapmayı değerlendiriyor. Cezayir Enerji Bakanı Arkab; Mart ayı içerisinde planlanan toplantının muhtemelen Şubat ayında gerçekleşebileceğini belirtti. Bu toplantıdan gelecek olan haber akışları da fiyatlar üzerinde hareketlenmeleri artıracaktır.

Tüm bunlar ışığında brent petrolü teknik olarak incelediğimizde yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 60.37 – 61.33 – 62.56 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir.

Aşağı yönlü gevşemelerde ise seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

Crude grafiğinde ise 54.13 – 54.84 – 56.01 seviyeleri direnç noktaları olarak; 52.22 – 51.49 – 50.66 seviyeleri ise destek noktaları olarak takip edilebilir.