INFO YATIRIM - PETROL TEKNİK ANALİZİ - 30.10.2019

teknik-analiz 30 Eki 2019

Ticaret savaşları kanadından gelen ılımlı açıklamalar petrol fiyatlarına da pozitif yansıdı.

ABD, Çin ile yapılacak ticaret anlaşmasının ilk aşamasının tamamlanmaya yakın olduğunu bildirirken; Çin ise anlaşma metninin parçalarının temel olarak tamamlandığını belirtti.

Yaşanan bu olumlu gelişmeler fiyatlamalar üzerindeki baskıları azalttı. Bu gelişmeler ile birlikte petrol taleplerine yönelik oluşabilecek endişeler azaldı ve fiyatlar yukarı yönlü gerçekleşti.

Ek olarak Amerika’dan ham petrol stoklarının düşmesi bu hareketlenmeleri destekledi. Kademeli yukarı yönlü hareketlenmeler yaşayan petrol fiyatları yaklaşık olarak Ekim ayının en iyi seviyeleri yakınlarında fiyatlamalar gerçekleştiriyor. Bu yukarı yönlü hareketlenmelere rağmen petrol fiyatları Nisan ayındaki zirve fiyatlarından oldukça aşağıda fiyatlanıyor.

Gün içerisinde TSİ 18.30’da Amerika’dan gelecek olan ham petrol stokları yakından takip edilecek ve veri ile birlikte paritede hareketlenmeler oldukça artacaktır.

Tüm bunlar ışığında petrol fiyatlarını teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 61.71 – 62.36 – 63.60 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir.

Aşağı yönlü gevşemelerde ise 61.25 – 60.65 – 59.65 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.