INFO YATIRIM - PETROL TEKNİK ANALİZİ - 30.01.2020

teknik-analiz 30 Oca 2020

Çin kaynaklı koronavirüs ile birlikte küresel petrol taleplerine karşı oluşan azalış endişeleri petrol fiyatlarında aşağı yönlü hareketlenmeler gerçekleştirmiş ve fiyatlar son 3 ayın en düşük seviyeleri yakınlarında gerçekleşmişti.

Dün ise piyasalara düşen Reuters kaynaklı bir haber fiyatlarda yukarı yönlü hareketlenmeler gerçekleştirdi. Gelen habere göre Husiler Suudi Arabistan’daki Aramco Petrol Tesislerine saldırı düzenlediler. Suudi Arabistan ile Yemen arasındaki tansiyonları artıran bu gelişmeler ile birlikte fiyatlarda yukarı yönlü hareketlenmeler yaşandı. Gelen haber akışlarına göre Abha Uluslararası Havalimanı ve bir askeri üssün de hedef alındığı öne sürüldü.

Orta Doğu’da yaşanacak gerilimler petrol üretimine negatif yansıyabileceği endişelerini artırıyor. Bu sebeple gerilimlerin artması fiyatları zaman zaman yukarı çekiyor. Diğer yandan piyasalar ABD’den gelen ham petrol stoklarını takip etti. Gelen veriye göre geçtiğimiz hafta stoklar 3.548M olarak gerçekleşti. Piyasalardaki beklentiler ise verinin 0.482M olarak geleceği yönündeydi. Veri ile gevşeme hareketleri yaşandı.

Brent petrolü teknik olarak incelediğimizde sırasıyla seviyeleri direnç noktaları olarak; seviyeleri ise destek noktaları olarak takip edilebilir.

Crude’da ise 54.13 – 54.84 – 56.01 seviyeleri direnç noktaları olarak; 52.22 – 51.49 – 50.66 seviyeleri ise destek noktaları olarak test edilebilir.