INFO YATIRIM - PETROL TEKNİK ANALİZİ - 29.11.2019

teknik-analiz 29 Kas 2019

Piyasalar hafta içerisinde Amerika’dan gelen ham petrol stoklarını takip etmiş ve stoklarda yaşanan beklenti üzerindeki artış ile son günlerde yukarı yönlü hareketlenen fiyatlar yönünü aşağı yönlü çevirmişti.

Artık gözler yavaş yavaş haftaya Viyana’da gerçekleşecek olan OPEC toplantısına çevriliyor. Son zamanlarda yaşanan gelişmeler ile birlikte piyasalar OPEC ve üretici grubun üretim kısıntılarını artıracağına dair beklentiler oldukça azaldı. Genel beklenti ise OPEC’in mevcut arz limitlerini 2020 ortalarına kadar uzatacağı yönünde ağırlık kazanmış durumda.

Bilindiği gibi ay başında OPEC kanadından ‘gereken yapılacak’ tarzında açıklama gelmiş ve bu açıklama arz kısıntısının artacağı beklentisi oluşturmuştu. Fakat deyim yerindeyse köprünün altından çok sular geçti ve bu beklentiler değişti. ABD’de ham petrol üretiminin rekor seviyelere çıkması, Trump’ın Hong Kong Yasası’nı onaylaması ve OPEC beklentileri ile petrol fiyatlarında düşüşler yaşanıyor.

Tüm bunlar ışığında Brent petrolü teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 63.47 – 64.27 – 65.22 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir.

Aşağı yönlü gevşemelerde ise 62.78 – 62.45 – 61.91 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.