INFO YATIRIM - PETROL TEKNİK ANALİZİ - 29.05.2020

teknik-analiz 29 May 2020

Petrol fiyatlarında geçtiğimiz günlerde yaşanan yukarı yönlü hareketlenmeler ara vermiş ve gevşeme hareketleri yaşanmıştı.

Moskova’nın OPEC+ anlaşması dahilinde taahhüt ettiği üretim kısıntılarını Temmuz ayından itibaren azaltmak istediğinin işaretini vermesi ile birlikte gevşeme yaşandı. Diğer yandan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Suudi Arabistan Veliaht Prensi Mohammed bin Salman açıklama yaparak 9-10 Haziran toplantısı öncesi arz kısıntısı anlaşmasına yönelik işbirliklerini tekrar vurguladılar.

Diğer yandan Amerika ile Çin arasında Hong Kong konusundaki gerilimler derinleşiyor ve bu gerilimler fiyatlar üzerinde bir miktar baskı oluşturuyor. Bunlara rağmen gevşeme hareketleri sonrasında petrol fiyatlarında toparlanmalar yaşandı. Amerika kanadında dün ham petrol stokları takip edildi. Gelen veriye göre ABD’de geçtiğimiz hafta stoklar 7.928M olarak gerçekleşti. Piyasalardaki beklentiler ise verinin -1.944M olarak gelebileceği yönündeydi. Veri ile birlikte fiyatlar üzerinde volatilite arttı.

Tüm bunlar ışığında Brent petrolü teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 36.75 – 39.63 – 41.93 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir.

Aşağı yönlü gevşemelerde ise 34.02 – 32.26 – 28.56 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.