INFO YATIRIM - PETROL TEKNİK ANALİZİ - 27.11.2019

teknik-analiz 27 Kas 2019

Amerika ile Çin arasında üst düzey yöneticilerin iki hafta içerisinde iki kez telefon görüşmesi gerçekleştirmesi ve bu görüşmeler sonucunda 1. safha ticaret anlaşmasının yakın zamanda imzalanabileceği beklentileri petrol fiyatlarında kazançların korunmasına etki ediyor.

Bu iyimserliğe Amerika’dan gelecek olan ham petrol stoklarında gerileme yaşanabileceği beklentileri de eklenince petrol fiyatları son 2 ayın en iyi seviyeleri yakınlarında fiyatlamalar gerçekleştiriyor.

Amerika’dan gelecek olan veri bugün TSİ 18:30’da açıklanacak. Veride stokların beklentilerden daha fazla azalma yaşandığı görülürse fiyatlarda yukarı yönlü hareketlenmelerin devamı gelebilir.

Diğer yandan piyasaların gündemindeki bir diğer konu ise önümüzdeki hafta Viyana’da gerçekleşecek olan Opec ve ortaklarının toplantısı. Bu toplantı sonrasında gelebilecek olan açıklamalar önümüzdeki günler için fiyatlamalara oldukça etki edebilir.

Tüm bunlar ışığında brent petrolü teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 63.41 – 63.98 – 64.48 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir.

Aşağı yönlü gevşemelerde ise 62.88 – 62.36 – 61.90 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.