INFO YATIRIM - PETROL TEKNİK ANALİZİ - 27.04.2020

teknik-analiz 27 Nis 2020

Son zamanlarda enerji sektöründe yaşanan gelişmeler petrol fiyatları üzerinde tarihi fiyatlamalar yaşanmasına neden oldu.

Petrol piyasalarında yaşanan bu gelişmeler küresel bazda ekonomileri de etkisi altına aldı. Gelişmeler yakından takip edilirken Suudi Arabistan kanadından gelen haber akışı takip edildi. Konuya yakın kaynakların aktardığı bilgilere göre; Saudi Aramco OPEC koalisyonunun arz kısma anlaşmasının devreye gireceği 1 Mayıs’tan önce bu hafta başlarında üretimi azaltmaya başladı. Gelen bilgi akışına göre; Aramco üretimi günlük 12 milyon varil üretimden, hedef seviyesi olan günlük 8.5 milyon varile ulaşmak için düşürmeye başladı.

Diğer yandan ABD’den gelen haber akışları tkaip edildi. Buna göre ABD’nin 18-24 Nisan haftasında petrol sondaj kule sayısı 60 adet azaldı ve düşüşünü altıncı haftaya taşımış oldu. Son yaşanan gelişmeler ile birlikte petrol fiyatları kendini toparlamaya çalışıyor. Piyasalar küresel bazda yaşanabilecek gelişmeleri izlemeye devam edecek.

Tüm bunlar ışığında brent petrol grafiğini teknik olarak incelediğimizde 22.38 – 24.59 – 28.52 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir.

Aşağı yönlü gevşemelerde ise sırasıyla 19.77 – 17.96 – 15.92 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.