INFO YATIRIM - PETROL TEKNİK ANALİZİ - 27.03.2020

teknik-analiz 27 Mar 2020

Koronavirüsün küresel ekonomilere yaptığı büyük baskı sonrasında hükümetler ve merkez bankaları adımlar atmaya ve teşvik planları açıklamaya devam ediyor.

Bu teşvik planları ilk etapta petrol piyasasını bir miktar rahatlatsa da; talepteki sert düşüşe ilişkin endişeler, teşvik beklentilerine yönelik iyimserliğe ağır basıyor. Bu da petrol fiyatlarında aşağı yönlü hareketlenmelerin yaşanmasına neden oluyor. Çin’de ortaya çıkan koronavirüs ile başlayan ve Suudi Arabistan ile Rusya arasında fiyat savaşları ile devam eden petrol fiyatlarındaki çöküş iyimser hava oluştuğunda bir miktar düzelebilir.

Fakat küresel piyasalardan gelen haber akışları fiyatların uzun vadede toparlanmasında şuan etkili olamıyor. Yeni haftaya 26 seviyelerinde başlayan brent petrol hafta içerisinde dalgalı seyir sonrasında aynı seviyelerin yakınlarında fiyatlamalarına devam ediyor.

Tüm bunlar ışığında brent petrol grafiğini teknik olarak incelediğimizde yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 28.91 – 31.36 – 33.32 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir.

Aşağı yönlü gevşemelerde ise 26.07 – 24.41 – 21.74 seviyeleri destek noktaları olarak takip edilebilir.