INFO YATIRIM - PETROL TEKNİK ANALİZİ - 23.10.2019

teknik-analiz 23 Eki 2019

Küresel piyasalarda Amerika ile Çin arasında ticaret savaşlarına yönelik iyimser beklentiler fiyatlar üzerindeki baskıyı azaltıyor.

ABD Başkanı Trump’ın ticaret anlaşmasında birinci aşama konusunda ilerleme kaydedildiğini aktarması küresel petrol talebi yönündeki iyimserliği de artırdı. Talep dengesindeki baskıların azalması ile birlikte petrol fiyatlarında toparlanma hareketleri gerçekleşti.

Diğer yandan dün Rusya Enerji Bakanı Novak’ın açıklamaları takip edildi. Novak; mevcut petrol fiyatları ile Amerika’da petrol üretiminin geçen yılki seviyede armayacağını, Amerika’da petrol üretiminde yavaşlamanın bir trend olduğunu belirtti. Bu açıklamalarda Amerika’da petrol arzına yönelik bir miktar soru işaretleri oluşturdu.

Tüm bunlar ışığında gün içerisinde TSİ 17:30’da Amerika’dan gelecek olan ham petrol stokları verisi yakından takip edilecek. Stokların beklentilerin altında artması fiyatlarda yukarı yönlü hareketlenmeleri destekleyebilir.

Brent petrolü teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 59.73 – 60.11 – 60.74 seviyeleri direnç noktaları olarak; 58.61 – 58.12 – 57.45 seviyeleri ise destek noktaları olarak takip edilebilir.