INFO YATIRIM - PETROL TEKNİK ANALİZİ - 23.03.2020

teknik-analiz 23 Mar 2020

Çin kaynaklı koronavirüs salgını ile birlikte azalan petrol talebi ile başlayan ve Suudi Arabistan ile Rusya arasında ‘fiyat savaşları’ ile birlikte devam eden petrol fiyatlarındaki çöküş küresel piyasaları etkilemeye devam ediyor.

Yaşanan bu değer kayıpları ile birlikte son 18 yılın en düşük seviyeleri yakınlarında fiyatlamalar gerçekleştiren petrolde küresel bazda merkez bankalarının ve hükümetlerin teşvikleri zaman zaman bir miktar toparlanma hareketlerinin yaşanmasına neden oluyor.

Bu sebeple küresel bazda gelişmeler ve Suudi Arabistan ile Rusya arasındaki ilişki yakından takip ediliyor. Diğer yandan ABD’den gelen ekonomik verilerde izleniyor. ABD petrol sahası hizmet şirketi Baker Hughes’in yayımladığı haftalık verilere göre petrol sondaj kule sayısı 20 Mart’ta son bulan haftada bir önceki haftaya kıyasla 19 adet azaldı ve böylelikle 664 seviyesine geriledi.

Tüm bunlar ışığında brent petrolü teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 27.19 – 29.10 – 31.02 seviyeleri direnç noktaları olarak; gevşemelerde ise 25.29 – 24.53 – 22.83 seviyeleri destek noktaları olarak takip edilebilir.