INFO YATIRIM - PETROL TEKNİK ANALİZİ - 22.11.2019

teknik-analiz 22 Kas 2019

Haftanın ortasında Amerika’dan gelen ham petrol stokları geçtiğimiz hafta bir önceki haftaya kıyasla 1.4 milyon varil artmıştı.

Fakat beklentilerin altında gelen veri ile birlikte fiyatlarda toparlanma hareketleri yaşanmış ve yukarı yönlü hareketlenmeler gerçekleşmişti. Diğer yandan küresel bazda Amerika ile Çin arasındaki ticaret müzakereleri takip ediliyor.

Son zamanlarda Amerika Başkanı Trump’ın tarifeleri geri çekme konusundaki isteksizliği ve ticaret anlaşmasının 1. Safhasının nerede ve ne zaman imzalanacağının belirsizliği akıllarda soru işaretleri oluşturuyor. Ek olarak Hong Kong konusu iki ülke arasında gerilimleri artırıyor.

Dün brent petrol yeni güne aşağı yönlü gapli açılış ile başlamış ve ilerleyen saatlerde yukarı yönlü kademeli hareketlenmeler gerçekleştirmişti. Ek olarak ABD’de Cushing bölgesindeki ham petrol stokları 2.3 milyon varil ile Ağustos’tan bu yana en büyük düşüşünü gerçekleştirdi.

Brent petrolü teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 63.98 – 64.48 – 64.89 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir.

Aşağı yönlü gevşemelerde ise 63.57 – 63.17 – 62.77 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.