INFO YATIRIM - PETROL TEKNİK ANALİZİ - 22.06.2020

teknik-analiz 22 Haz 2020

Üç ay aradan sonra Brent petrol kontratlarında ilk kez kısa vadelilerin fiyatları uzun vadeli kontratlardan daha pahalı hale geldi.

Piyasalar buna ‘backwardation’ diyor. Bununla birlikte koronavirüste ikinci dalga endişeleri küresel arzda negatif etkilenmelerin olabileceği endişelerini beraberinde getiriyor. OPEC+’ın üretim kotasına sık sık uymayan ülkelerden olan Irak; kısıntıları bu ay tam olarak uygulayacağını ve uymadığı Mayıs hedefini nasıl telafi edeceği konusunda detaylarda anlaşıldığını belirtmişti.

Rusya kanadında ise Rusya Doğrudan Yatırım Fonu Başkanı Dmitriyev; OPEC+’ın petrol kesintisi anlaşmasına dair değerlendirmelerde bulundu. Dmitriyev; OPEC+ nezdinde varılan petrol üretim anlaşmasındaki üst seviye kesintileri bir ay daha uzatmanın mantıklı olmadığını belirtti. Geçtiğimiz haftayı 41.92 seviyelerinde kapatan Brent petrol yeni haftaya toparlanma hareketleri ile 42.23 seviyelerinde başladı. Piyasalar küresel bazda yaşanan gelişmeleri yakından takip ediyor.

Brent petrolü teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 42.28 – 43.29 – 44.89 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 40.95 – 39.88 – 38.62 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.