INFO YATIRIM - PETROL TEKNİK ANALİZİ - 22.04.2020

teknik-analiz 22 Nis 2020

Petrol piyasasında son zamanlarda tarihi anlar yaşanmaya devam ediliyor. OPEC ve koalisyonun vardığı anlaşma, talep yönlü haber akışları kötüleşmeyi sürdürürken piyasanın yönünü değiştiremedi.

Mayıs vadeli petrolün fiyatı tarihinde ilk kez Pazartesi günü sıfırın altına indi. Üreticiler için kritik önemdeki satış gelirlerinin aldığı darbe ile birlikte fiyatlardaki düşüş Amerika’da yeni yeni gelişmeye başlayan kaya petrolü devrimini de tehdit ediyor. Tüketici tarafından bakıldığında ucuz yakıt tüketici ve işletmeler için vergi indirimi anlamına gelse de; çoğunun koronavirüs salgını nedeniyle evde kalması, resesyon ile boğuşan küresel ekonomiye yarardan çok zarar getirecek gibi duruyor. Diğer yandan petrol fiyatlarındaki tarihi düşüş zayıflayan dünya ekonomisi üzerinde başka bir şoku tetikliyor ve büyükpetrol üreticilerinin bütçelerinde dezenflasyonist riskler oluşturuyor.

Ek olarak ABD Başkanı Trump; petrol fiyatlarındaki tarihi çöküş ardından yönetiminin istihdam kayıplarınıönlemek için petrol endüstrisine fon sağlamak için bir plan üzerinde çalışıldığını belirtti.

Düşüşlerin devamında 15.79 seviyesi brent petrolde destek olarak takip edilebilir. Toparlanmalarda ise brent petrolde 17.96 – 19.77 – 21.72 seviyeleri direnç noktaları olarak test edilebilir.