INFO YATIRIM - PETROL TEKNİK ANALİZİ - 22.01.2020

teknik-analiz 22 Oca 2020

Geçtiğimiz günlerde Libya’da Hafter’a bağlı silahlı kuvvetler ülkenin en büyük petrol sahalarından birini üretime kapatmıştı.

Yaşanan bu gelişmeler ile birlikte arza yönelik endişeler fiyatları yukarı çekmişti. Fakat son zamanlarda yaşanan gelişmeler küresel arz bolluğu endişelerinin ağır basmasına neden oldu. Uluslararası Enerji Ajansı (IEA) küresel piyasanın potansiyel stoklarla beraber güçlü olduğunu ve Amerika’da artan üretimin şokları yumuşatacağını belirtti. Yaşanan son gelişmeler ile birlikte petrol fiyatları kazançlarının bir miktarını geri vermiş oldu. Piyasalar yarın Amerika’dan gelecek olan ham petrol stokları verisini takip edecek. Veri ile birlikte petrol fiyatlarında volatilite artacaktır. Veri yarın TSİ 18:30’da açıklanacak.

Tüm bunlar ışığında brent petrolü teknik olarak incelediğimizde yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 65.79 – 66.83 – 68.30 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir.

Aşağı yönlü gevşemelerde ise 63.54 – 61.97 – 60.39 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

Crude grafiğine baktığımızda ise seviyeleri direnç noktaları olarak; seviyeleri ise destek noktaları olarak takip edilebilir.