INFO YATIRIM - PETROL TEKNİK ANALİZİ - 21.11.2019

teknik-analiz 21 Kas 2019

Yeni hafta ile birlikte aşağı yönlü kademeli hareketlenmeler gerçekleştiren brent petrol bu hareketlenmeler ile birlikte dün 60.30 seviyelerini test ederek Kasım ayının en düşük seviyeleri yakınlarında fiyatlamalar gerçekleştirmişti.

Bu seviye itibari ile toparlanma hareketleri sergileyen petrol fiyatlarında piyasalar dün Amerika’dan gelen ham petrol stoklarını takip etti. TSİ 18:30’da açıklanan veriye göre geçtiğimiz hafta Amerika’da stoklar 1.379M olarak gerçekleşti.

Piyasalardaki beklentilerin bir miktar altında gelen veri ile birlikte fiyatlarda volatilite arttı. Piyasalardaki beklentiler ise 1.543M seviyeleri idi. Stokların beklentilein altında gelmesi fiyatlamalarda yukarı yönlü hareketlenmelerin oluşmasını sağladı.

Diğer yandan küresel bazda ise ABD ile Çin arasındaki ticaret savaşları konusu yakından takip ediliyor. Küresel büyümeyi etkileyen ticaret savaşları petrole olan taleplerde dengenin bozulmasına neden olabilir. Bu sebeple her gerginlik fiyatlar üzerinde baskı oluşturuyor.

Tüm bunlar ışığında brent grafiğini teknik olarak incelediğimizde yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 62.77 – 63.17 – 63.57 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir.

Aşağı yönlü hareketlenmelerde ise 62.05 – 61.62 – 61.03 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.