INFO YATIRIM - PETROL TEKNİK ANALİZİ - 19.11.2019

teknik-analiz 19 Kas 2019

Geçtiğimiz hafta Cuma günü gerçekleştirdiği yukarı yönlü hareketlenmeler ile 61.70 seviyelerinden 63.70 seviyelerine doğru sert hareketlenen Brent petrol dikkatleri üzerine çekmişti.

Yeni haftaya girdiğimizde ise dün brent petrolde kademeli aşağı yönlü hareketlenmelerin yaşandığı görüldü. Yaklaşık olarak son 2 ayın en yüksek seviyelerinde fiyatlanan petrol böylelikle dün bir miktar yükselişine ara vermiş oldu. Piyasalar OPEC üyelerinin açıklamalarını ve küresel gelişmeleri yakından izlerken, diğer yandan da Amerika’dan gelen verileri izliyor.

Amerika ile Çin arasındaki ticaret müzakeresi konusunda Çin’in bir miktar kötümser olduğu haber akışları fiyatlar üzerinde baskı oluşturuyor. Ticaret anlaşması konusunda oluşan ılımlı hava bu haber akışı ile bir miktar bozulurken petrolde aşağı yönlü hareketlere sebep oldu.

Tüm bunlar ışığında brent petrolü teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 62.71 – 63.24 – 63.83 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir.

Aşağı yönlü gevşemelerde ise 61.72 – 61.18 – 60.67 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.