INFO YATIRIM - PETROL TEKNİK ANALİZİ - 19.09.2019

teknik-analiz 19 Eyl 2019

Hafta sonu Suudi Arabistan’ın milli petrol şirketi Saudi Aramco’ya yapılan saldırı ile üretimlerde duraklamalar yaşanmış ve bu duraklamalar fiyatlarda gün içi rekor yükseliş hareketlerinin gerçekleşmesine neden olmuştu.

Fakat dün piyasalara bu konu hakkında ılımlı haber akışları düştü. Suudi Arabistan Enerji Bakanı Abdulaziz bin Selman; ülkedeki petrol tedarikinin Saudi Aramco’ya yapılan saldırı öncesindeki seviyeleri ulaştığını açıkladı.

Ek olarak Selman; petrol ihracatında bir değişiklik olmayacağını ve ekonomik gelirin geçen aylara göre sabit kalacağını sözlerine ekledi.

Üretimin hızlı şekilde yerine koyulacağı işareti ile birlikte petrol fiyatları kazançlarının bir kısmını geri verdi ve aşağı yönlü hareketlenmeler gerçekleşti. Bununla birlikte dün Amerika’dan gelen ham petrol stoklarında düşüş yaşanması beklenirken 1.058M seviyesinde artış gerçekleşti ve fiyatlardaki düşüşe destek sağladı.

Brent petrolü teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 64.83 – 66.60 – 69.19 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir.

Aşağı yönlü gevşemelerde ise 63.04 – 61.23 – 59.32 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.