INFO YATIRIM - PETROL TEKNİK ANALİZİ - 19.06.2020

teknik-analiz 19 Haz 2020

Hafta içerisinde Amerika’dan gelen ham petrol stokları verisinde beklentilerden yüksek artış yaşanmıştı.

ABD’nin ticari ham petrol stokları geçtiğimiz hafta bir önceki haftaya nazaran 1.2 milyon varil artmıştı. Bu yüksek artış ile birlikte hafta içerisinde küresel bazda koronavirüs pandemisinde ikinci dalga endişelerinin artması son zamanlarda toparlanma çabası içinde olan ‘piyasa güveni’ni sarstı. Bu sarsıntı ise petrol fiyatlarında yukarı yönlü hareketlenmeleri yavaşlattı.

Çin’in başkanti Pekin’de vaka sayılarının artması ile birlikte kentte okullar kapandı, yaşam alanlarında kısıtlamalara gidildi ve tren seferleri ile uçuşlar sınırlandırıldı. Dünyanın önde gelen petrol ihracatçısı olan bu ülkede yaşanan gelişmeler küresel petrol taleplerinde tekrar düşüşlerin yaşanabileceği endişelerini doğurdu. Piyasalar küresel bazda gelebilecek haber akışlarını yakından takip etmeye devam edecek.

Tüm bunlar ışığında Brent petrolü teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 42.02 – 43.29 – 44.89 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 40.95 – 39.88 – 38.62 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.