INFO YATIRIM - PETROL TEKNİK ANALİZİ - 19.02.2020

teknik-analiz 19 Şub 2020

Geçtiğimiz hafta OPEC+ üyelerinin Mart ayında gerçekleşecek olan olağan toplantılarını ‘acil’ olarak Şubat ayına çekebileceği ve buradan ek arz kısıntısı kararının çıkabileceği beklentileri ile fiyatlarda yukarı yönlü hareketlenmeler gerçekleşmişti.

Fakat bu beklentiler ve ihtimaller artık oldukça azaldı. Yeni hafta ile birlikte petrol fiyatlarında bu yılın en uzun günlük yükseliş serisi de bozulmuş oldu. Diğer yandan Çin’in ekonomiyi desteklemek amacıyla bazı teşvikler ve tedbirler alacağı taahhüdünde bulunması fiyatlamalar üzerinde bir miktar rahatlama yaşattı. Ek olarak Singapur turizm ve ticaretteki yavaşlamaya önlem olarak daha güçlü bir bütçe sunmaya hazırlanıyor.

Bunlarda azalan küresel petrol taleplerinde bir miktar iyileşme olabileceği beklentilerini oluşturuyor. Diğer yandan piyasalar yarın ABD’den gelecek olan ham petrol stokları verisini takip edecek.

Tüm bunlar ışığında brent petrolü teknik olarak incelediğimizde yukarı yönlü hareketlenmelerde 58.64 – 60.30 – 62.37 seviyeleri direnç noktaları olarak; 57.52 – 56.28 – 55.07 seviyeleri ise destek noktaları olarak takip edilebilir.