INFO YATIRIM - PETROL TEKNİK ANALİZİ - 18.06.2020

teknik-analiz 18 Haz 2020

Son günlerde yukarı yönlü hareketlenmeler gerçekleştiren petrol fiyatlarında, Çin kanadında vaka sayısında yaşanan artış bir miktar endişe yarattı ve küresel petrol taleplerinde negatif etki yaratabilme olasılığı ile fiyatlarda yükseliş durdu.

Özellikle Pekin, Tokyo ve Amerika’nın çeşitli eyaletlerinde vaka sayılarında yaşanan artış küresel bazda koronavirüs pandemisinde ikinci dalga endişelerini derinleştirdi. Bu endişeler ise fiyatlar üzerinde baskı oluşturdu.

Diğer yandan piyasalar Amerika’dan gelen ham petrol stokları verisini takip etti. Piyasalardaki azalış beklentisine karşılık ham petrol stokları 1,215M artış gerçekleştirdi. Piyasalardaki beklentiler ise stokların -0.152M olarak gerçekleşebileceğiydi. Veri ile birlikte fiyatlar üzerinde volatilite arttı. Piyasalar küresel bazda yaşanan gelişmeleri yakından takip ediyor ve yaşanan gelişmeler fiyatlar üzerinde volatilinin artmasına neden olacaktır.

Brent petrolü teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 40.95 – 41.95 – 43.29 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 39.88 – 38.62 – 37.05 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.