INFO YATIRIM - PETROL TEKNİK ANALİZİ - 17.06.2020

teknik-analiz 17 Haz 2020

Uluslararası Enerji Ajansı (UEA) aylık petrol piyasası raporunu yayımladı. Rapora göre; OPEC’in ham petrol üretimi mayıs ayında bir önceki aya nazaran günlük 6 milyon 600 bin varil azaldı.

Rapora göre; küresel petrol talebinin 2020 yılında günlük ortalama 8 milyon 100 bin varil azalacağı tahmin ediliyor. Rapora ilişkin düzenlenen online basın toplantısında UEA Başkanı Birol; petrol talebinde koronavirüs öncesindeki seviyelere gelecek yılın ortalarında gelinebileceğini fakat asıl konunun insanların ne zaman uçmaya başlayacağı ve ekonominin toparlanacağı olduğunu belirtti. Hafta başında Suudi Arabistan’ın bazı Asyalı alıcılara yönelik petrol arzını %40’a kadar kısması petrol fiyatlarında yukarı yönlü hareketlenmeler yaşanmasına neden olmuştu.

Bununla birlikte finans piyasalarının ‘teşvik’ haberleri ve fiziki arzın sıkışık görünmeye devam etmesi petrol fiyatlarında kazançların korunmasının sürmesine neden oluyor. Piyasalar gün içerisinde Amerika kanadından gelecek olan ham petrol stokları ekonomik verisini takip edecek. Veri TSİ 17:30’da gelecek ve veri ile birlikte fiyatlar üzerinde volatilite artacaktır.

Tüm bunlar ışığında Brent petrolü teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 40.73 – 41.95 – 43.29 seviyeleri direnç noktaları olarak; 39.88 – 38.62 – 37.05 seviyeleri ise destek noktaları olarak takip edilebilir.