INFO YATIRIM - PETROL TEKNİK ANALİZİ - 17.04.2020

teknik-analiz 17 Nis 2020

Piyasalar OPEC’in yayınladığı aylık raporu takip etti. OPEC’in raporuna göre grup; koronavirüs salgını nedeniyle küresel ekonominin donmasıyla ham petrol talebinin son 30 yılın en düşük seviyelerine gerilebileceğini bekliyor.

Gelen rapor ile birlikte üreticilerin taahhüt ettiği arz kısma rakamlarına uyması gerektiğinin gerçekliği daha da görülmüş oldu. Tüm üreticiler taahhüt ettiği kısıntıları gerçekleştirseler dahi yinede ikinci çeyrekte piyasanın talep ettiğinin üzerinde üretim yapılmış olacak.

Taleplerde yaşanabilecek bu düşüş tahminleri ile birlikte petrol fiyatları üzerinde baskı devam etti. Piyasalar küresel bazda gelebilecek haber akışlarını ve açıklamalar yakından izlemeye devam edecek. Haftanın son işlem gününde fiyatların hangi seviyeden kapanacağı merakla bekleniyor.

Tüm bunlar ışığında brent petrolü teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 30.62 – 32.57 – 36.21 seviyeleri direnç noktaları olarak; 27.25 – 24.77 – 21.72 seviyeleri ise destek noktaları olarak takip edilebilir.