INFO YATIRIM - PETROL TEKNİK ANALİZİ - 16.09.2020

teknik-analiz 16 Eyl 2020

Yeni hafta içerisinde toparlanan ürünlerden biri de petrol olarak karşımıza çıkıyor. Geçtiğimiz haftalarda dolar her ne kadar güçlü bir seyir izlese de, bu hafta performans olarak zayıf kalıyor.

Doların zayıf kalması ile birlikte piyasaların dikkati emtia ürünlerine yöneliyor. Bu da petrol fiyatlarında toparlanma hareketlerinin gerçekleşmesine neden oluyor. Gün içerisine baktığımızda ise piyasaların gündeminde ilk olarak Amerika kanadından gelecek olan ham petrol stokları yer alacak. TSİ 17:30’da açıklanacak stok verileri ile birlikte petrolde volatilite artacaktır. Piyasalardaki beklentiler stokların 1,271 milyon varil artış gösterebileceği yönünde ağırlık kazanmış durumda. Diğer yandan akşam saatlerinde FED’in kararı küresel bazda hareketliliği artıracaktır. Ek olarak gündem bu hafta elbette Perşembe günü gerçekleşmesi beklenen OPEC+ koalisyonunun toplantısı. Bu sebeple hafta içerisinde fiyatlar üzerinde volatilite bir miktar daha yüksek olabilir.

Tüm bunlar ışığında Brent petrolü teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 41.61 – 42.27 – 43.28 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 40.49 – 39.30 – 38.07 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.