INFO YATIRIM - PETROL TEKNİK ANALİZİ - 16.04.2020

teknik-analiz 16 Nis 2020

Uluslararası Enerji Ajansı (IEA); OPEC+ ve koalisyonun gerçekleştirdiği tarihi üretim kısıntısı anlaşmasına rağmen talepte bu yıl rekor düşüş olacağını açıkladı.

Bu açıklama ardından petrol fiyatları üzerindeki baskı arttı ve fiyatlarda aşağı yönlü hareketlenmeler gerçekleşti. Diğer yandan piyasalarda, anlaşmanın sadece zararın en kötü kısmını sınırlayabileceği konuşulmaya başlandı.

Bu sebeple petrol piyasasında arz fazlası konusu OPEC anlaşmasına rağmen sürmeye devam ediyor. Diğer yandan bir diğer senaryolardan biri ise dünyanın petrol depolayacak alanlarının bu yaz dolabilme ihtimali. UEA Başkanı Birol yaptığı açıklamasında; birkaç yıl sonra 2020 yılına dönüp baktığımızda küresel petrol piyasaları için tarihteki en kötü yıl olduğunu görebiliriz açıklamasında bulundu. Yaşanan tüm gelişmeler fiyatlar üzerinde etki etmeye devam ediyor.

Tüm bunlar ışığında brent petrolü teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 30.62 – 32.57 – 36.21 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir.

Aşağı yönlü gevşemelerde ise 27.47 – 24.77 – 21.72 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.