INFO YATIRIM - PETROL TEKNİK ANALİZİ - 15.09.2020

teknik-analiz 15 Eyl 2020

Petrol piyasası için içerisinde bulunduğumuz hafta önem arz ediyor. Bunun sebebi ise OPEC ve koalisyonun Perşembe günü bir toplantısının olacağı. OPEC+ ve koalisyon söz konusu bu toplantıda üretim kısıntılarının arz fazlasını silmek için yeterli olup olmadığını tartışacak.

Diğer yandan OPEC 2020 yılı petrol talep düşüş beklentisini 0.4 milyon varil azalttı. Böylelikle beklentiyi 6.6 milyon varile çekmiş oldu. Genel olarak baktığımızda zayıf kalan küresel petrol talebi ve güçlü OPEC dışı arz, petrole olan gereksinimi azaltıyor. Azalan bu gereksinim ise petrol fiyatlarını baskılıyor. Piyasaların gündeminden biri de yarın Amerika kanadından gelecek olan ham petrol stokları. Gelecek olan stok verileri ile birlikte fiyatlar üzerindeki volatilite artacaktır.

Yeni hafta ile birlikte dalgalı bir seyir izleyen Brent petrolü teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 39.88 – 40.46 – 41.18 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 39.30 – 38.21 – 37.00 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.