INFO YATIRIM - PETROL TEKNİK ANALİZİ - 15.05.2020

teknik-analiz 15 May 2020

Uluslararası Enerji Ajansı (UEA) aylık raporunu yayımladı. Raporda; küresel petrol piyasalarındaki görünümün biraz iyileştiği, talebin beklenenden bir miktar daha güçlü ve arzın fiyatlardaki sert düşüşten dolayı düşük olduğu belirtildi.

Raporda ayrıca; OPEC ve ortaklarının üretimi azalttığına, ABD gibi diğer üreticilerin sondaj işlerini azaltmaya zorlandığına dikkat çekildi. Geçtiğimiz haftalarda kademeli yukarı yönlü hareketlenmeler gerçekleştiren petrol fiyatları içerisinde bulunduğumuz haftada dalgalı bir seyir izliyor. Bu dalgalı seyir ile birlikte fiyatlar kazançlarını korumaya çabalıyor. Hafta içerisinde ABD’den gelen ham petrol stokları takip edilmiş ve stoklar beklentilerin aksine azalış göstermişti. Diğer yandan ülkelerin koronavirüs yasaklarını gevşetmeleri küresel petrol taleplerinde toparlanmaların yaşanmasına neden oldu. Ek olarak Suudi Arabistan kanadında Aramco geçtiğimiz hafta fiyatları artırmış ve bu da enerji sektörüne olumlu yansımıştı.

Tüm bunlar ışığında Brent petrolü teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 32.19 – 36.28 – 39.73 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir.

Aşağı yönlü gevşemelerde ise 28.56 – 25.33 – 22.22 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.