INFO YATIRIM - PETROL TEKNİK ANALİZİ - 14.11.2019

teknik-analiz 14 Kas 2019

Piyasalar dün OPEC Genel Sekreteri Barkindo’nun açıklamalarını takip etti.

Bu açıklamalarda Barkindo; OPEC dışı üyelerin görüşlerini de dikkate almak zorunda olduklarını, ticaret görüşmelerini çok yakından takip ettiklerini ve ticaret anlaşmasının küresel ekonomideki bulutları ortadan kaldıracağını belirtti.

Ek olarak Barkindo; önümüzdeki yıl 2020 yılında Amerika’nın kaya petrolü üretiminde keskin düşüşlerin geörüleceğini belirtti.

Diğer yandan Uluslararası Enerji Ajansı’nın Dünya Enerji Görünümü’nde yer alan tahminler takip edildi. Raporda; küresel petrol talebinin 2030’lu yıllarda yataylaşacağı, buna göre daha verimli otomobillerin ve elektrikli araçların kullanımıyla birlikte geçen yüzyılı domine eden talep büyümesi sona erecek. Yaşanan gelişmeler ile birlikte petrol fiyatlarında dün toparlanma hareketleri gerçekleşti.

Gün içerisinde Amerika’dan gelecek olan ham petrol stokları verisi takip edilecek. Veri TSİ 19:00’da gelecek.

Tüm bunlar ışığında brent petrolü teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 62.85 – 63.30 – 63.83 seviyeleri direnç noktaları olarak; 62.34 – 61.65 – 61.27 seviyeleri ise destek noktaları olarak takip edilebilir.