INFO YATIRIM - PETROL TEKNİK ANALİZİ - 14.04.2020

teknik-analiz 14 Nis 2020

OPEC+ koalisyonunun uzun süren görüşmeleri sonrasında vardığı üretim kısıntısı anlaşmasının yankıları devam ediyor.

ABD Başkanı Trump, twitter üzerinden bu konu hakkında açıklamalarda bulundu. Trump; OPEC+ koalisyonunun istediği üretim kısma miktarının 10 milyon varil değil, 20 milyon varil olduğunu; buna yakın indirim olduğu taktire ve koronavirüs felaketinden tekrar işe dönüşler başlarsa enerji sektörünün tekrar güçlü olacağını belirtti. Ek olarak Trump özellikle Rusya ve Suudi Arabistan’a anlaşma konusunda teşekkür etti.

Diğer yandan Kremlin Sözcüsü’de bu konuda açıklamalarda bulundu. Sözcü Peskov; yapılan anlaşma sayesinde petrol fiyatlarının çökmekten kurtulduğunu, bu anlaşmanın Rusya’nın gelirlerine nasıl yansıyacağının çeşitli hesaplamalarının yapıldığını belirtti. Şimdi piyasalar bu konuda gelebilecek haber akışlarını yakından izlemeye devam edecek. Bununla birlikte yarın ABD’den ham petrol stokları verisi gelecek ve bu veri merakla bekleniyor. Veri ile birlikte fiyatlar üzerinde volatilite artabilir.

Tüm bunlar ışığında brent petrolü teknik olarak incelediğimizde yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 32.92 – 34.78 – 36.36 seviyeleri direnç noktaları olarak; 30.62 – 28.30 – 24.77 seviyeleri ise destek noktaları olarak takip edilebilir.