INFO YATIRIM - PETROL TEKNİK ANALİZİ - 12.11.2019

teknik-analiz 12 Kas 2019

Amerika Başkanı Donald Trump’ın açıklamları ile yeni haftaya baskılı başlayan emtia fiyatlarından birini de brent gerçekleştirdi.

Açıklamalar ile birlikte yeni haftaya aşağı yönlü gapli açılış ile başlayan brent petrol dün gün içerisinde kademeli yukarı yönlü hareketler yaparak gapli kapadı. Trump ise açıklamalarına dün de devam etti. Trump; Çin ile ticaret görüşmelerinin çok iyi gittiğini, Pekin’in anlaşmayı kendisinden daha çok istediğini belirtti.

Bilindiği gibi Cuma günü Trump Amerika’nın henüz bir anlaşmaya varmadığını ve tüm tarifeleri kaldırmayacağını belirtmişti. Trump’ın yaptığı açıklamalar günü gününe uymazken piyasalardaki volatiliteyi de oldukça artırıyor. Bununla birlikte Perşembe günü Amerika’dan gelecek olan ham petrol stokları yakından takip edilecek. Stok verisi ile birlikte petrol fiyatlarında volatilite oldukça artabilir.

Tüm bunlar ışığında brent petrolü teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 62.34 – 62.85 – 63.30 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir.

Aşağı yönlü gevşemelerde ise 61.88 – 61.27 – 60.62 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.