INFO YATIRIM - PETROL TEKNİK ANALİZİ - 12.02.2020

teknik-analiz 12 Şub 2020

Çin 2016 yılında dünyanın en büyük petrol ithalatçısı ünvanını Amerika’nın elinden almış ve bu ünvana kavuşmuştu.

Bu sebeple Çin kanadında yaşanan korona virüs sebebiyle iptal edilen uçuşlar ve seyahatler fiyatlar üzerinde baskı oluşturdu. Çin’in petrol talebi virüs ardından %20 seviyelerin azaldı. Azalan petrol talepleri küresel endişelere de sebep oldu ve bu endişeler fiyatlar üzerinde baskı oluşturdu.

Diğer yandan petrol arzına yönelik yoğunluk olabilme ihtimalleri piyasalarda konuşulmaya başlandı. Hal böyle olunca gözler OPEC+ kanadına çevrildi. Mart ayında gerçekleşecek olan olağan toplantının Şubat ayına çekilme ihtimalleri geçtiğimiz hafta artmıştı. Fakat gelen açıklamalar ile birlikte bu ihtimaller azaldı. Bu sebeple virüs konusunda ve OPEC kanadından gelebilecek haber akışları fiyatlar üzerinde volatiliteyi artıracaktır. Diğer yandan piyasalar gün içerisinde Amerika’dan gelecek olan ham petrol stokları verisini takip edecek. Piyasalardaki beklentiler verinin 2,931M olarak gerçekleşeceği yönünde ağırlık kazanmış durumda.

Tüm bunlar ışığında brent petrolü teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 55.45 – 56.80 – 57.79 seviyeleri direnç noktaları olarak; 54.70 – 53.66 – 53.09 seviyeleri ise destek noktaları olarak takip edilebilir.