INFO YATIRIM - PETROL TEKNİK ANALİZİ - 11.12.2019

teknik-analiz 11 Ara 2019

Petrol fiyatları OPEC ve OPEC ile hareket eden üreticilerin daha fazla üretim kısıntısı piyasaları şaşırtması fiyatlarda yukarı yönlü hareketlenmeler yaşatmıştı.

Cuma günü fiyatlar Eylül ortasından beri en yüksek seviyeleri yakınlarını görmüştü. Yeni hafta ile birlikte bir miktar aşağı yönlü açılış yapan fiyatlar bir miktar gevşemeye rağmen yaklaşık olarak 12 haftanın en iyi seviyeleri yakınlarında fiyatlanmaya devam ediyor.

Diğer yandan gün içerisinde Amerika’dan gelecek olan ham petrol stokları merakla bekleniyor. Piyasalardaki beklentiler stokların -3,050M olarak geleceği yönünde ağırlık kazanmış durumda.

Stoklarda beklentilerin üzerinde bir azalış gerçekleşmesi fiyatlarda yukarı yönlü hareketlenmeleri destekleyecektir. Veri bugün TSİ 18:30’da açıklanacak. Veri ile birlikte volatilite oldukça artacaktır. Diğer yandan ticaret savaşları konusu emtia fiyatlarında dengeleri bozuyor. Son olarak dün bu konu hakkında bilgi akışları takip edildi. Buna göre Çin, Amerika’nın 15 Aralık tarifelerini ertelenmesini öngörüyor.

Tarifelerin ertelenmesi piyasalardaki iyimserliği oldukça artıracaktır. Ve bu iyimserlik emtia fiyatlarına olumlu yansıyabilir.

Tüm bunlar ışığında brent petrolü teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 64.24 – 64.72 – 65.29 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 63.64 – 62.81 – 62.08 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.