INFO YATIRIM - PETROL TEKNİK ANALİZİ - 11.11.2019

teknik-analiz 11 Kas 2019

Geçtiğimiz hafta Amerika ile Çin arasında adeta iki eski sevgilinin karşılıklı olumlu adımlar atması gibi adımlar atıldı ve piyasalar bu adımlar ile birlikte bir miktar rahatlamıştı.

Her ne kadar olumlu adımlar atılsa da piyasalar bu ‘ilişki’den uzun vadede pek iyimser değil. Fakat buna rağmen atılan olumlu adımlar petrol fiyatlarında bir miktar iyileşme yaşatmıştı. Bu olumlu adımlar sürerken dünyanın ‘şımarık çocuğu’ Trump dikkatleri üzerine çekecek bir açıklama yaptı ve tarifelerin kaldırılmasını kabul etmediğini açıkladı.

Bir öyle bir böyle olan açıklamalar fiyatlar üzerinde etki ediyor. Açıklamaların etkisiyle brent yeni haftaya aşağı yönlü gapli açılış ile başladı. Diğer yandan Amerika’dan gelen ham petrol stokları takip edildi.

Gelen veriye göre Amerika’da geçtiğimiz hafta stoklar 7,929M artış gösterdi. Piyasalardaki beklentiler ise 1,515M idi. Beklentilerin üzerinde artış gösteren stoklar fiyatlar üzerinde sert aşağı yönlü hareketlenmeler yaşanmasına neden oldu.

Tüm bunlar ışığında yeni haftada brent petrolü teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 62.34 – 62.85 – 63.30 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir.

Aşağı yönlü gevşemelerde ise 61.88 – 61.27 – 60.62 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.