INFO YATIRIM - PETROL TEKNİK ANALİZİ - 10.10.2019

teknik-analiz 10 Eki 2019

Son günlerde aşağı yönlü hareketlenmeler gerçekleştiren petrol fiyatları dün bu hareketlerine bir miktar ara verdi ve toparlanma eğilimleri gerçekleştirdi.

Piyasalar bu hafta Washington’da gerçekleşmesi beklenen Amerika ile Çin arasındaki ticaret görüşmelerine odaklanmış durumda. Genel beklentiler bu toplantı sonrasında büyük çaplı bir anlaşmanın olmayacağı yönünde ağırlık kazanmış durumda. Bununla birlikte Türkiye’nin Suriye’ye yaptığı sınır ötesi operasyon hareketliliği artırdı ve fiyatlarda yukarı yönlü hareketlenmeleri destekledi.

Bununla birlikte Suudi Arabistan’da saldırı düzenlenen Aramco’nun CEO’su açıklamalarda bulundu. CEO; Kasım ayı sonu itibariyle yeniden maksimum üretim kapasitesine ulaşma yolunda olduklarını belirtti.

Dün ise Amerika’dan gelen ham petrol stokları takip edildi. Gelen veriye göre stoklar 2,927M olarak beklentilerin üzerinde gerçekleşti. Piyasalardaki beklentiler ise 1,413M olarak gerçekleşmesi yönündeydi.

Brent petrolü teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 59.48 – 61.31 – 62.70 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir.

Aşağı yönlü gevşemelerde ise 57.32 – 56.09 – 54.90 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.