INFO YATIRIM - PETROL TEKNİK ANALİZİ - 09.06.2020

teknik-analiz 9 Haz 2020

Cumartesi günü biraraya gelen OPEC ve ortakları tarihi büyüklükteki üretim kısıntılarını bir ay daha uzatma kararı almış ve bu kararın etkisi ile petrol fiyatları yeni haftaya yukarı yönlü hareket ile başlamıştı.

Fakat haftanın ilk işlem gününde Suudi Arabistan’ın yapmakta olduğu ilave ve daha derin kısıntıyı Haziran ayından itibaren durduracağını işaret etmesi fiyatlar üzerinde baskı oluşturdu ve aşağı yönlü hareketlenmeler gerçekleşti. Cumartesi günü toplantı sonrasında Suudi Arabistan, ham petrol fiyatında en az 20 yılın en büyük artışlarından birini gerçekleştirdi.

Bu artışlar Temmuz ayında Asya kanadına yapılacak olan satışlara uygulanacak. Böylelikle Rusya ile aylar önce başlayan ‘fiyat savaşları’ sırasında yapılan indirimlerin neredeyse tamamı geri alınmış oldu. Piyasalar küresel bazda gelebilecek haber akışlarını yakından takip ediyor ve bu haber akışları volatilite üzerinde etki ediyor.

Tüm bunlar ışığında Brent petrolü teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 41.71 – 43.39 – 45.25 seviyeleri direnç noktaları olarak; gevşemelerde ise 40.55 – 39.06 – 36.75 seviyeleri destek noktaları olarak takip edilebilir.