INFO YATIRIM - PETROL TEKNİK ANALİZİ - 09.04.2020

teknik-analiz 9 Nis 2020

Petrol fiyatlarında gözler gün içerisinde dünyanın önde gelen üreticilerin gerçekleştireceği toplantıda olacak.

Toplantı telekonferans yoluyla gerçekleşecek ve Viyana saati ile öğleden sonra başlaması bekleniyor. Son günlerde üretim kısıntısı konusu tartışılıyor. Üretim kısıntısı olacak mı? Olacaksa ne kadar olacak? Bu anlaşmaya ABD katılacak mı? Bu sorular piyasaların merakla cevabını beklediği soruların başında geliyor. Piyasalara düşen söylentilere göre günlük 10 milyon varillik üretim kısıntısı anlaşmasında uzlaşılmaya çalışılıyor. Bu rakam; OPEC’in bu çeyrekte tahmin ettiği günlük 11.9 milyon varillik talep daralmasının bir miktar altında kalıyor. Diğer yandan ABD’nin OPEC’in olası işbirliğine bir şekilde katılması gerektiği bazı temsilciler tarafından dile getiriliyor.

Diğer yandan Salı günü ABD Enerji Enformasyon İdaresi (EIA) bu yıla ilişkin günlük ham petrol üretim beklentisini 1.2 milyon varil aşağı çekti. EIA; ABD’de üretimin 2020 yılında ortalama günlük 11.76 milyon varil olacağı tahmininde bulundu. Önceki tahmin 12.99 milyon varil idi. Bu tahmin Rusya ve Suudi Arabistan’ı tatmin etmeye yetecek mi bugün ki toplantıda göreceğiz.

Brent petrolü teknik olarak incelediğimizde yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 36.36 – 39.46 – 45.10 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir.

Aşağı yönlü gevşemelerde ise 31.36 – 27.95 – 24.60 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.