INFO YATIRIM - PETROL TEKNİK ANALİZİ - 07.05.2020

teknik-analiz 7 May 2020

Petrol piyasasında Mayıs ayında başlayan arz kısma anlaşması ile iyimserlik bir miktar oluşmuş ve petrol fiyatlarında toparlanma hareketlenmeleri yaşanmıştı.

Fakat son zamanlarda yaşanan ‘ralli’; toparlanmanın uzun ve belirsiz olabileceğine ilişkin endişelerin oluşması ile birlikte yerini bir miktar gevşeme hareketlerine bıraktı. OPEC ve koalisyon Mayıs ayı itibari ile günlük 9.7 milyon varillik üretim kısıntısı uygulamasını başlattı. Bu haber akışları ile toparlanma çabasına karşılık, virüsün ikinci dalga hareketinin yaşanma riski ve ABD ile Çin arasında koronavirüs kaynaklı gerilimlerin son zamanlarda ön plana çıkması petrol fiyatları üzerinde baskıların halen kalmasına neden oluyor.

Diğer yandan piyasalar ABD’den gelen ham petrol stokları verisini takip etti. Gelen veriye göre geçtiğimiz hafta ABD’de ham petrol stokları 4.590M olarak gerçekleşti. Piyasalardaki beklentiler ise stokların 7.759M olarak gelebileceği yönündeydi. Veri ile birlikte fiyatlar üzerinde volatilite bir miktar arttı.

Tüm bunlar ışığında brent petrolü teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 32.19 – 36.28 – 39.73 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir.

Aşağı yönlü gevşemelerde ise 28.65 – 25.20 – 22.22 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.