INFO YATIRIM - PETROL TEKNİK ANALİZİ - 06.12.2019

teknik-analiz 6 Ara 2019

Petrol fiyatlarında gündem Viyana’da gerçekleşen OPEC toplantısındaydı.

Dün gerçekleşen toplantı sonrasında herhangi bir karar çıkmadı. TSİ 01:05’te sona eren toplantı sonrasında Suudi Arabistan Enerji Bakanı Prens Abdülaziz Bin Selman açıklamalarda bulundu.

Selman; OPEC dışındaki meslektaşlar ile birlikte görüşmeden önce bir anlaşma olduğunu dile getiremeyiz açıklamasında bulundu. Böylelikle ham petrol üretim kesintisi süresini uzatma yada üretim kesinti miktarını artırma konularında herhangi bir karar çıkmamış oldu.

Toplantı ardından yapılması planlanan basın toplantısı da iptal edildi. Diğer yandan Rusya’da dahil olmak üzere 10 üyeli OPEC dışı petrol üreticisi ülkenin OPEC ile birlikte düzenleyeceği toplantı bugün TSİ 13:00’da Viyana’da başlayacak. Bu sebeple bu toplantıdan gelecek haber akışları fiyatlarda sert hareketlenmelere sebep verebilir.

Tüm bunlar ışığında brent petrolü teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 63.67 – 64.36 – 65.29 seviyeleri direnç noktaları olarak; 62.81 – 61.68 – 60.44 seviyeleri ise destek noktaları olarak test edilebilir.