INFO YATIRIM - PETROL TEKNİK ANALİZİ - 06.05.2020

teknik-analiz 6 May 2020

OPEC ve koalisyonun üzerinde anlaştığı arz kısma anlaşması Mayıs ayı itibari ile başladı. Böylelikle üretim kısıntıları yavaş yavaş etkilerini göstermeye başlarken, arz bolluğunda en kötünün geride kaldığına yönelik işaretler petrol fiyatları üzerinde baskıların bir miktar azalmasına neden oldu.

Azalan bu baskıların etkisiyle toparlanma hareketleri gerçekleştiren petrol fiyatları, yaklaşık olarak 9 ayı aşkın sürenin en uzun günlük yükseliş serisine yaklaştı. Toparlanma hareketlerine karşılık Amerika ile Çin arasında koronavirüs kaynaklı gerilimler zaman zaman artıyor ve Trump bu konuda Çin’e yönelik söylemlerini sertleştiriyor. Bu gelişme ise fiyatlar üzerindeki toparlanmalara tehdit olarak karşımıza çıkıyor.

Piyasalar gün içerisinde Amerika kanadından gelecek olan Ham Petrol Stokları verisini takip edecek. Veri TSİ 17:30’da açıklanacak ve veri ile birlikte petrol fiyatlarında volatilitede artış görülebilir.

Tüm bunlar ışığında Brent petrolü teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 32.19 – 36.28 – 39.73 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir.

Aşağı yönlü gevşemelerde ise 28.65 – 25.20 – 22.22 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.