INFO YATIRIM - PETROL TEKNİK ANALİZİ - 06.04.2020

teknik-analiz 6 Nis 2020

Geçtiğimiz hafta ABD başkanı Trump’ın gerçekleştirdiği açıklamalar ile birlikte petrol fiyatlarında sert hareketlenmeler gerçekleşmişti.

Bununla birlikte OPEC+’ın 6 Nisan Pazartesi günü toplanacağı ve görüşme gerçekleştireceği belirtilmişti. Fakat dün piyasalara düşen haber akışlarına göre konuya yakın kaynaklar, OPEC+ ülkelerinin bugün yapılması planlanan toplantısının Moskova – Riyad hattındaki gerilim nedeniyle ertelendiğini belirtti. Bilindiği gibi Suudi Arabistan ve Rusya Mart ayı başından itibaren anlaşmazlıklar yaşıyor ve bu anlaşmazlıklar petrol fiyatlarının son 18 yılın en düşük seviyelerinde fiyatlamalar yaşamasına neden oluyor.

Yine konuya yakın kaynaklara göre söz konusu toplantının 9 Nisan’a ertelendiği belirtiliyor. Yaşanabilecek gelişmeler ve açıklamalar son zamanlarda sert fiyatlama hareketleri yaşanmasına neden oluyor. Bu sebeple gelebilecek açıklamalar ve son dakika gelişmeleri yakından takip edilecek.

Tüm bunlar ışığında brent petrolü teknik olarak incelediğimizde yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 36.36 – 39.46 – 45.10 seviyeleri direnç noktaları olarak; 30.86 – 27.95 – 24.60 seviyeleri ise destek noktaları olarak takip edilebilir.