INFO YATIRIM - PETROL TEKNİK ANALİZİ - 05.12.2019

teknik-analiz 5 Ara 2019

Gözler artık Viyana’da yapılacak olan OPEC toplantısına iyice çevrilmiş durumda.

Toplantı öncesinde piyasalar bu toplantı sonrasında mevcut arz kısma anlaşmasının 2020 Haziran ayına kadar uzatılabileceği beklentileri ağırlık basıyor. Fakat mevcut arz kesintisinin artırılabileceği beklentileri şuan mevcut değil. Bununla birlikte dün Irak Petrol Bakanı bazı açıklamalarda bulundu.

Irak Petrol Bakanı toplantı öncesi 400.000 varil daha kısıntı istediğini belirtti. Ek olarak; OPEC+’nin mevcut anlaşmasının o kadar etkili olmadığını, arz kısıntıları konusunda henüz uzlaşma olmadığını sözlerine ekledi.

Diğer yandan dün Amerika’dan gelen ham petrol stokları takip edildi. Gelen veriye göre geçtiğimiz hafta Amerika’da stoklar -4.856M olarak gerçekleşti. Veri ile birlikte petrol fiyatlarında volatilite arttı. Piyasalar bir yandan Amerika’daki üretimi, bir yandan küresel gelişmeleri, bir yandan da OPEC kanadından gelen haber akışlarını takip ediyor.

Tüm bunlar ışığında brent petrolü teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 63.46 – 64.27 – 65.29 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir.

Aşağı yönlü gevşemelerde ise 62.47 – 61.68 – 60.44 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.