INFO YATIRIM - PETROL TEKNİK ANALİZİ - 05.11.2019

teknik-analiz 5 Kas 2019

Küresel piyasalarda Amerika ile Çin arasında süregelen ticaret savaşları konusundaki gelişmeler yakından takip ediliyor.

Son gelen haber akışlarına göre Amerika ile Çin ticaret anlaşmasının birinci safhasına yönelik ilerleme kaydedildiği sinyalleri geliyor. Bu da küresel büyümeye yönelik endişeleri bir miktar azaltıyor. Bu endişeler azalırken; bu konu petrol taleplerine yönelik baskıları azaltıyor.

Böylelikle petrol fiyatlarında yukarı yönlü hareketlenmeler gerçekleşiyor. Diğer yandan piyasalar İran Petrol Bakanı’nın yaptığı açıklamaları takip etti.

Bu açıklamalarda İran Petrol Bakanı; OPEC ve ortaklarının halen petrol üretiminde kısıntıları görüştüğünü belirtti. Bu haber akışı da yukarı yönlü hareketlenmelerin desteklenmesine neden oldu.

Tüm bunlar ışığında brent petrolü teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerin devamında ilk olarak 62.34 seviyesi karşımıza direnç noktası olarak çıkıyor. Bu seviyenin kırılması ile birlikte sırasıyla 62.74 – 63.20 seviyeleri diğer direnç noktaları olarak takip edilebilir.

Aşağı yönlü gevşemelerde ise 61.91 – 61.25 – 60.65 seviyeleri destek noktaları olarak takip edilebilir.