INFO YATIRIM - PETROL TEKNİK ANALİZİ - 05.05.2020

teknik-analiz 5 May 2020

Koronavirüs kaynaklı olarak oldukça sert düşen küresel petrol talepleri ile birlikte çöküşler yaşayan petrol fiyatlarında piyasalar yaşanan son gelişmeleri takip ediyor.

Mayıs ayı itibari ile OPEC ve koalisyonun anlaşmaya vardığı arz kısma anlaşması başladı. Diğer yandan küresel petrol talebinin toparlanması için önünde uzun ve zorlu bir yol var gibi gözüküyor. Zaman zaman fiyatlar üzerinde toparlanma eğilimleri yaşansa da, arz bolluğunun talep iyimserliğine ağır basması petrol fiyatları üzerinde baskı oluşturabiliyor. Diğer yandan petrol destekli Borsa fonlarından kaçışlar da fiyatlar üzerinde zaman zaman aşağı yönlü hareketlenmelerin yaşanmasına neden oluyor. Piyasalar küresel çapta yaşanan gelişmeleri yakından takip ediyor. Bu sebeple anlık gelişmeler sert fiyatlanmalar yaşanmasına neden olabiliyor.

Brent petrolü teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 31.11 – 36.28 – 39.73 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 27.17 – 24.59 – 22.22 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.